1914-1918: "Rat koji je ubio Boga": Odgovor

"Bog s nama" bio je slogan, koji se i danas čini više nego čudnim, što su mnogi njemački vojnici koji su krenuli u rat prije stotinu godina ugravirani u svoje pojaseve. Ovo malo sjećanje iz historijskog arhiva omogućava nam bolje razumijevanje koliko je pogubnog Prvog svjetskog rata 1914-1918. Trebao biti na vjerskom i kršćanskom vjerovanju. Pastiri i svećenici pružili su svojim mladim članovima zajednice banalna uvjeravanja da su obećali da je Bog na strani nacije kojoj su pripadali. Neuspjeh protiv sudjelovanja crkve u ratu, koji je odnio živote gotovo deset milijuna ljudi, uključujući dva milijuna Nijemaca, i danas ima utjecaja.

Rimokatolički teolog Gerhard Lohfink precizno je pronašao posljedice: "Činjenica da su kršćani 1914. oduševljeno išli u rat protiv kršćana, kršteni protiv krštenih, ni na koji način nije smatrana djelom uništavanja crkve ...". Biskup u Londonu pozvao je svoje župljane da se bore "za Boga i otadžbinu" kao da je Bogu potrebna naša pomoć. U neutralnoj Švicarskoj, mladi pastor Karl Barth bio je šokiran do srži s obzirom na činjenicu da su njegovi seminari voljno upadali u bojni krik "An Waffen"! U uglednom časopisu "Kršćanski svijet" protestirao je: "Najviše mi je tužno vidjeti što se požuda za ratom i kršćanska vjera miješaju u beznadnu zbrku."

"Igra nacija"

Istoričari su otkrili direktne i indirektne uzroke sukoba koji je započeo na malom kutku Balkana, a zatim uključivao velike sile Evrope. Francuski novinar Raymond Aron ovako je sumirao u svom radu "Stoljeće totalnog rata" na stranici 16: "Rastuće tenzije bile su oko tri glavne tačke sukoba: rivalstvo između Austrije i Rusije na Balkanu, francusko-njemački sukob u Maroku i utrka oružja - na moru između Velike Britanije i Njemačke i na kopnu pod svim silama. Poslednja dva razloga rata probila su put situaciji; prvi je pružio varnicu.

Istoričari kulture zalaze još dublje u uzroke. Oni istražuju naizgled nedostižne fenomene kao što su nacionalni ponos i strahovi koji spavaju duboko u sebi, a oba imaju tendenciju da rade u tandemu. Istoričar iz Diseldorfa Wolfgang J. Mommsen je ukratko iznio ovaj pritisak: "Bila je to borba između različitih političkih i intelektualnih sistema koja je činila osnovu za ovo" (Imperijalna Njemačka 1867-1918 [dt.: Deutsches Kaiserreich 1867-1918], str 209). Svakako, nije samo jedna država 1914. godine zagnjurila u nacionalnom egoizmu i patriotizmu. Britanci su opušteno prihvatili da njihova kraljevska mornarica zapovijeda četvrtinom svijeta u carstvu u kojem sunce nikad ne zalazi. Francuzi su od Pariza napravili grad u kojem je Ajfelov toranj bio svedočanstvo kreativne upotrebe tehnologije.

"Sretan kao Bog u Francuskoj", pisalo je u njemačkoj izreci iz tog vremena. Sa svojom posebnom „kulturom“ i pola veka rigorozno ostvarenih dostignuća, Nemci su sebe smatrali superiornim, kao što je istoričarka Barbara Tašman izjavila:

„Nemci su znali da imaju najjaču vojnu moć na svetu, najsposobnije trgovce i najzaposlenije bankare, koji su prodrli na sve kontinente, koji su podržavali i Turke u finansiranju železničke pruge koja vodi od Berlina do Bagdada i samu latinoameričku trgovinu vezanu znali su da predstavljaju izazov britanskoj pomorskoj moći, a intelektualno su bili u stanju da sistematski strukturiraju svaku granu znanja prema naučnim principima. Zasluženo su uživali u ulozi koja dominira svetom (Ponosna kula, str. 331).

Zapanjujuće je koliko se često termin "ponos" pojavljuje u analizama civiliziranog svijeta prije 1914. godine, a treba napomenuti da se poslovična "ponos dolazi prije pada" ne reprodukuje u svakoj verziji Biblije iz 1984. godine u ispravnom tekstu. znači: „Onaj koji treba da propadne prvi će biti ponosan“ (Izreke 16,18).

Razaranje ne bi trebalo biti briga samo za kuće, farme i cjelokupno muško stanovništvo nekih malih gradova. Daleko veća rana koja je nanesena evropskoj kulturi trebala je biti "smrt Božja", kako su to neki prozvali. Iako se broj crkvenih vjernika u Njemačkoj smanjio u decenijama prije 1914. godine, a kršćanska vjera širom zapadne Europe prvenstveno se provodila u obliku "usne službe", vjerovanje u dobroćudnog Boga u mnogih se ljudi smanjilo zbog jezive Krvoproliće je bilo u rovovima, što je rezultiralo do sada nepoznatim pokoljem.

Izazovi modernog vremena

Kao što je pisac Tyler Carrington napomenuo u pogledu srednje Europe, Crkva kao institucija "uvijek je bila u povlačenju nakon 1920-ih", i što je još gore, "danas je broj štovatelja na neviđenom nivou." Sada nije bio slučaj da se prije 1914. govorilo o zlatnom dobu vjere. Niz dubinskih intervencija iz vjerskog tabora zagovornika povijesno kritičke metode doveo je do stalnog procesa erozije u vezi s vjerom u božansko otkrivenje. Već između 1835. i 1836. godine, Isus Friedrich Strauss Život Isusov, kritički uređen, doveo je u pitanje tradicionalno postulirano Kristovo božanstvo. Čak je i nesebični Albert Schweitzer u svom djelu „Istorija života-Isusovo istraživanje“ iz 1906. prikazao Isusa kao čisto apokaliptičkog propovjednika, ali u konačnici je bio dobra osoba, a ne čovjek koji je božji. Međutim, ovaj koncept dostigao je „kritičnu masu“ samo s razočaranjem i osećajem izdaje za koji su milioni Nemaca i drugih Evropljana postali svesni posle 1918. Na ploči za crtanje oblikovali su se nekonvencionalni modeli razmišljanja, poput Freudove psihologije, Einsteinove teorije relativnosti, marksizma-lenjinizma i, prije svega, pogrešno shvaćene izjave Friedricha Nietzchea "Bog je mrtav, [...] a mi smo ga ubili". Mnogi preživjeli iz Prvog svjetskog rata osjećali su da su njihovi temelji nepovratno uzdrmani. Dvadesete su pokrenule američko doba jazza, ali za prosječnog Nijemca započeo je izuzetno gorak period u kojem je patio od poraza i ekonomskog kolapsa. 1920. hljeb kruha koštao je 1922 marke, cijena koja je do 163. kulminirala s neograničenim 1923 miliona maraka.

Čak i dok je Vajmarska republika koja je bila više ljevičarska (1919.-1933.) pokušavala da uspostavi neki red, milione je privuklo nihilističko lice rata, kako je to prikazao Erich Maria Remarque u svom djelu Ništa novo na zapadu. Vojnici na odsustvu bili su shrvani neskladom između onoga što se pričalo o ratu daleko od linija fronta i stvarnosti koja im se predstavljala u obliku pacova, vaški, kratera od granata, kanibalizma i streljanja zarobljenika rat. „Pronosile su se glasine da su naši napadi praćeni muzičkim tonovima i da je rat za nas dugo ludilo pjesme i pobjede [...] Samo smo mi znali istinu o ratu; jer je to bilo pred našim očima” (citirano iz Fergusona, The War of the World, str. 119).

Kao rezultat toga, uprkos njihovoj predaji pod uslovima koje je nametnuo američki predsednik Woodrow Wilson, Nemci su morali da podnesu okupatorsku vojsku - okrnjenu sa 56 milijardi dolara reparacije, i gubljenje ogromnih teritorija u istočnoj Evropi (i većinu njenih kolonija) i pretnje uličnim borbama komunističkih grupa. Komentar predsjednika Vilsona na mirovni sporazum koji su Nijemci morali potpisati 1919. godine bio je da ga ne bi potpisao da je Nijemac. Britanski državnik Winston Churchill je prorekao: "Ovo nije mir, već 20-godišnje primirje". Kako je bio u pravu!

Vera u povlačenju

Vjera je morala prihvatiti ogromne zastoje u ovim poslijeratnim godinama. Pastor Martin Niemöller (1892-1984), dobitnik Gvozdenog krsta i kasnije zarobljen od strane nacista, doživio je "godine tame" 1920-ih. U to vrijeme većina njemačkih protestanata pripadala je 28 kongregacija luteranske ili reformirane crkve, uz nekoliko baptista ili metodista. Martin Luther je bio snažan zagovornik poslušnosti političkom autoritetu po gotovo svaku cijenu. Sve do formiranja nacionalne države u Bizmarkovoj eri 1860-ih, prinčevi i monarsi na njemačkom tlu imali su kontrolu nad crkvama. Time su stvoreni optimalni uslovi za fatalni nominalizam u široj javnosti. Dok su svjetski poznati teolozi raspravljali o nejasnim područjima teologije, bogosluženje u Njemačkoj je uglavnom slijedilo liturgijsku rutinu, a crkveni antisemitizam je bio red dana. Njemački dopisnik William L. Shirer izvještava o raskolima nakon Prvog svjetskog rata:

„Čak je i Vajmarska republika bila anatema za većinu protestantskih pastora; ne samo zato što je doveo do svrgavanja kraljeva i prinčeva, već i zato što je svoju podršku uglavnom dugovao katolicima i socijalistima.” Činjenica da je kancelar Rajha Adolf Hitler potpisao konkordat s Vatikanom 1933. pokazuje koliko su površinski veliki dijelovi njemačkog Hrišćanstvo je postalo . Možemo naslutiti tendencije otuđenja između kršćanske vjere i naroda ako shvatimo da su takve istaknute ličnosti u crkvi kao što su Martin Niemöller i Dietrich Bonhoeffer (1906-1945) predstavljale izuzetak od pravila. U djelima kao što je Nachfolge, Bonhoeffer je istakao slabost crkava kao organizacija koje, po njegovom mišljenju, više nemaju nikakvu stvarnu poruku za ponuditi u vezi sa strahovima ljudi u Njemačkoj 20. stoljeća. „Tamo gde je vera preživela“, piše istoričar Skot Jersak, „više se nije mogla oslanjati na glas crkve koja je tražila božanski legitimitet u takvom [neobuzdanom] krvoproliću [kao u 1914-1918].“ Dodao je: „Imperija Bog ne predstavlja ni isprazni utopijski optimizam ni povučeno povlačenje u čuvano utočište. Njemački teolog Paul Tillich (1886-1965), koji je bio prisiljen napustiti Njemačku 1933. nakon što je služio kao kapelan u Prvom svjetskom ratu, priznao je da su njemačke crkve uglavnom ućutkane ili učinjene nevažnim. Oni ne bi mogli koristiti jasan glas da ubijede ljude i vlade i da preuzmu odgovornost i da se promijene. "Nenavikli na letove mašte, bili smo pometeni", kasnije je napisao, misleći na Hitlera i Treći Rajh (1933-1945). Kao što smo vidjeli, izazovi modernog vremena su uvijek bili na djelu. Bili su potrebni užasi i previranja iscrpljujućeg svjetskog rata da se ispolje njihov puni učinak.

Mrtav ... ili živ?

Otuda razorne posljedice "rata koji je ubio Boga" i to ne samo u Njemačkoj. Hitlerova podrška crkve pridonijela je činjenici da je nastupio još gori horor, Drugi svjetski rat. S tim u vezi treba napomenuti da je Bog još uvijek živ za one koji se u njega uzdaju. Mladić po imenu Jürgen Moltmann morao je biti svjedokom kako su se životi mnogih njegovih školskih drugova izbrisali iz srednje škole tokom stravičnog bombardiranja Hamburga. Međutim, ovo je iskustvo na kraju dovelo do oživljavanja njegove vjere, kako je napisao:

„1945. godine bio sam ratni zarobljenik u logoru u Belgiji. Njemački Reich propao je. Auschwitz je posljednji udarac zadao njemačkoj kulturi. Moj rodni grad Hamburg bio je u ruševinama, a ni u meni nije bilo drugačije. Osjećao sam se napušten od Boga i ljudi i moje mladenačke nade su pukle u pupoljku [...] U ovoj situaciji jedan američki kapelan dao mi je Bibliju i počeo sam je čitati “.

Kada je Moltman slučajno naišao na odlomak u Bibliji u kojem je Isus vikao na krstu: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio" (Matej 27,46) citiran, počeo je bolje da razumije srž poruke kršćanske poruke. On elaborira: „Shvatio sam da je ovaj Isus božanski brat u našoj patnji. On daje nadu zarobljenicima i napuštenima. On je taj koji nas oslobađa krivice koja nas opterećuje i lišava bilo kakvih budućih izgleda [...] Skupio sam hrabrost da odaberem život u tački u kojoj si možda bio spreman dati sve da staviš kraj do. To rano zajedništvo s Isusom, mojim bratom u patnji, nikada me od tada nije iznevjerilo” (Ko je Krist za nas danas?, str. 2-3).

U stotinama knjiga, članaka i predavanja Jürgen Moltmann je tvrdio da Bog ipak nije mrtav, da živi u duhu koji proizlazi iz njegova sina, onom koji kršćani nazivaju Isusom Kristom. Koliko je impresivno da čak stotinu godina nakon takozvanog „rata koji je ubio Boga“, ljudi još uvijek pronalaze put u Isusu Kristu kroz opasnosti i nemire našeg vremena.    

Neil Earle


pdf1914-1918: "Rat koji je ubio Boga"